Staff List

Teaching Staff
Headmaster Mr M Draper BA Hons (Swansea) PGCE (Cambridge)
Deputy Head Mrs S Palmer BMus Hons (Goldsmiths College London) PCGE (Birmingham)
Head of Pastoral Care Mr R Watts BA Hons (Bangor) PGCE (Aberystwyth)
Head of EYFS Mrs B Higgins BA Hons & PGCE (Wolverhampton)
KS2 Form Tutors
Lower II (Year 3) Mr R Watts BA Hons (Bangor) PGCE (Aberystwyth)
Form II (Year 4) Miss R Bray Bsc (Southampton) PGCE (Warwick)
Upper II (Year 5) Mr M Johal BSc (De Montfort) PGCE (Wolverhampton)
Lower III (Year 6) Mrs C Andrews BA Hons & PGCE (Leicester)
KS1 Form Tutors
Kindergarten (Reception) Miss A Roberts B Ed (Leeds Polytechnic)
Transition (Year 1) Mrs A Millichope Cert Ed, B Ed (Leicester)
Form I (Year 2) Mrs K Inkster B Ed Hons (Wolverhampton)
Subject Co-Ordinators
Mathematics Mrs S Palmer BMus Hons (Goldsmiths College London) PCGE (Birmingham)
Science Miss R Bray Bsc (Southampton) PGCE (Warwick)
Art / DT Miss A Lyons BA Hons (Huddersfield) PGCE (Birmingham City)
Physical Education Mrs K Pittaway BA Hons (Birmingham) PGCE (Roehampton)
Speech Mrs E Mills BA Hons (Manchester Metropolitan)
SENCO Mrs C Flanagan BA Hons (Birmingham) PGCE (Warwick)
RE / PSD Miss K Clare BA Hons, M (Ed) & PGCE (Birmingham)
Music Mrs N Petch B Mus Hons, PGCE (Lancaster)
ICT Mr M Johal BSc (De Montfort) PGCE (Wolverhampton)
English Mrs C Andrews BA Hons & PGCE (Leicester)
KS2 Staff
Girls Games Mrs K Cook BA Hons (London) PGCE (Birmingham)
Boys Games Mr G Cook Cert Ed (London)
Spanish / French Mrs M Measham BA (Alicante)
Mathematics Mrs S Cook BA Hons (Surrey) PGCE
KS1
Form I Mrs K Smith NVQ 3 in Pupil Care, Learning and Development
Transition Miss J Cummings BTEC National Diploma in Early Years for Schools
Kindergarten Mrs J Broadbent NNEB
Kindergarten Mrs M Wyatt CACHE Level 3 Supporting Teaching and Learning
KS2
Lower II Mrs S Dhesi NVQ 3 Supporting Teaching and Learning in Schools
Form II Miss S Gamble NVQ 3 Childcare and Education
Nursery
Head of Nursery Mrs B Higgins BA Hons & PGCE (Wolverhampton)
Early Years Practitioner Mrs B Hayward BTEC National Certificate in Childcare Studies
Early Years Practitioner Miss S Khatun CACHE Level 3 Diploma in Childcare and Education
Early Years Practitioner Miss J Adams BA Hons (Wolverhampton)
Early Years Practitioner Miss J Hamilton BTEC 1st Diploma and NVQ level 3 in Early Years
Pre Nursery
Head of Pre-Nursery Mrs C Wainwright NNEB Diploma In Nursery Nursing
Early Year Practitioner Mrs T Gough BTEC Certificate in Childcare Studies
Early Years Practitioner Miss S Mallen BA Hons (Birmingham City)
Extra Curricular Activities
Chess Club Mr R James
Swimming Mr G Davies ASA / UKCC Level 3 Certificate for Coaching
Ballet Mrs A Gorman ARAD
Kung Fu Mr K Ahmed
Peripatetic Music Teacher Miss H Anslow Dip. LCM (London College of Music)
Peripatetic Music Teacher Mr N Beer MA (Salford)
Peripatetic Music Teacher Mrs C Harvey BA Hons (Wolverhampton)
Peripatetic Music Teacher Mrs A Kirby ABRSM Violin Grade 8
Peripatetic Music Teacher Miss S Rees M Mus (Royal Northern College of Music)
Peripatetic Music Teacher Mr J Gerighty LTCC (Teachers) in Guitar
Peripatetic Music Teacher Mrs R Burnell B Ed (Music) (Liverpool Hope)
Administration
School Administrator Mrs L Neal
Site Manager Mr N Newsome
Assistant Site Manager Mr M Neal
Lunch Supervisors Mrs S Hassall
Lunch Supervisors Mrs K Dudhia NCFE Level 3 Working with Children
Lunch Supervisors Mrs L Sedgwick
Lunch Supervisors Mrs M Vigrass
After School Club Miss S Khatun CACHE Level 3 Diploma in Child Care and Education
After School Club Mrs P Holland NVQ Level 1
After School Club Mrs K Smith NVQ Level 3 in Pupil Care, Learning and Development
Before School Club Mrs B Hayward BTEC National Certificate in Childcare Studies
Assistant Administrator Mrs N Watson
Before School Club Mr G Cook BSc Hons (Leeds)
Play Leader Mr G Cook BSc Hons (Leeds)
ICT Technician Mr G Cook BSc Hons (Leeds)